PYTANIA I ODPOWIEDZI

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane przez Państwa pytania.

Pytania i odpowiedzi

Poniżej zamieszczamy listę często zadawanych pytań dotyczących prawa medycznego wraz z odpowiedziami. Jeśli macie Państwo jakieś dodatkowe pytania, na które odpowiedzi jeszcze w tym dziale nie zamieściliśmy, to prosimy o przesłanie nam ich przez formularz "Zadaj pytanie". Postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć.

Najciekawsze i najczęściej pojawiające się pytania będziemy regularnie zamieszczać na tej stronie.

Zapraszamy do lektury.

1. W jakim terminie NFZ ma obowiązek zawiadomić świadczeniodawcę o zamiarze przeprowadzenia kontroli?

NFZ powinien wszcząć kontrolę nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli.

2. Czy NFZ może bez zgody kontrolowanego świadczeniodawcy prowadzić czynności kontrolne w swojej siedzibie?

Kontrolę w swojej siedzibie NFZ może prowadzić jedynie za zgodą kontrolowanego.

3. Czy w trakcie urlopu wypoczynkowego lekarz może dyżurować w innych szpitalach, w oparciu o umowę zlecenia?

Przepisy prawa pracy nie regulują sposobu, w jaki pracownik ma wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Przepisy pozostawiają zatem w tym względzie pracownikowi pełną swobodę. Nie ma także prawnych regulacji, które uniemożliwiałyby wykonywanie w tym czasie pracy na rzecz innego pracodawcy.  Z powyższego wyprowadzić zatem można wniosek, że nie ma przeszkód prawnych, aby pracownik w trakcie trwania urlopu wypoczynkowego podjął się wykonywania innych obowiązków np. świadcząc pracę na rzecz innego pracodawcy np. w oparciu o umowę zlecenie czy prowadząc własną działalność gospodarczą.

Należy jednak zastrzec, że z ogólnych przepisów k.p. wynika obowiązek dbania o dobro zakładu pracy, co dotyczy też pośrednio czasu, w którym pracownik przebywa na urlopie. To oznacza, że nie powinien taki pracownik podejmować w czasie urlopu działalności, która byłaby sprzeczna z interesem pracodawcy. Ponadto świadczenie pracy w trakcie urlopu wypoczynkowego nie może naruszać umowy zawartej z pracodawcą, który udzielił urlopu wypoczynkowego (np.zakazu konkurencji, który w takiej umowie może być zawarty).

4. Czy w trakcie urlopu wypoczynkowego lekarz może dyżurować w innym oddziale zatrudniającego go szpitala w oparciu o umowę zlecenia?

Podczas urlopu wypoczynkowego lekarza, zatrudniający go szpital nie możne zlecić mu na podstawie umowy cywilnoprawnej do wykonania tej samej pracy, którą wykonuje on podczas zatrudnienia na umowie o pracę, nawet w sytuacji, gdy pracownik wyraża na to zgodę. Za niedopuszczalne należy również uznać wykonywanie na urlopie wypoczynkowym u tego samego pracodawcy, pracy nie związanej z codziennymi obowiązkami pracownika.

5. Czy lekarz jako oskarżony w postępowaniu karnym zwolniony jest z obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej.

Sytuacja ta nie została uregulowana wprost w ustawie, niemniej w mojej ocenie, w takich okolicznościach decyduje prawo do obrony i lekarz może ujawnić informacje w zakresie niezbędnym do wyjaśnienia sprawy.

6. Czy lekarz zeznając jako świadek w postępowaniu karnym jest zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej? W jakiej formie następuje zwolnienie lekarza z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej?

Zgodnie z art. 180 § 2 Kodeksu postępowania karnego, osoby obowiązane do zachowania tajemnicy notarialnej, adwokackiej, radcy prawnego, doradcy podatkowego, lekarskiej, dziennikarskiej lub statystycznej oraz tajemnicy Prokuratorii Generalnej, mogą być przesłuchiwane co do faktów objętych tą tajemnicą tylko wtedy, gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu. W postępowaniu przygotowawczym w przedmiocie przesłuchania lub zezwolenia na przesłuchanie decyduje sąd, na posiedzeniu bez udziału stron, w terminie nie dłuższym niż 7 dni od daty doręczenia wniosku prokuratora.

Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.

7. Czy była teściowa pacjenta może po jego śmierci wyrazić zgodę na ujawnienie tajemnicy lekarskiej?

Tak, była teściowa pacjenta może po jego śmierci zwolnić lekarza z tajemnicy lekarskiej.

8. Czy rezydentka, która zrealizowała program specjalizacji oraz uzyskała zaliczenie szkolenia specjalizacyjnego, a której umowa o pracę uległa z mocy prawa przedłużeniu do dnia porodu może złożyć wniosek o przystąpienie do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego bez złożenia świadectwa pracy?

Brak jest przeszkód prawnych do złożenia wniosku o przystąpienie do PES w ww. okolicznościach.

9. Czy lekarz, który uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego może do nazwy praktyki zawodowej dodać oznaczenie „Klinika”?

Na gruncie obowiązujących przepisów prawa nie jest to możliwe.

10. Czy zawieranie z rezydentami odrębnych – cywilnoprawnych umów o pełnienie dyżurów medycznych jest zgodne z prawem?

Zgodnie z dotychczasowymi poglądami doktryny, pełnienie dyżurów medycznych przez rezydentów w oparciu o umowę cywilnoprawną jest prawnie dopuszczalne. Niemniej w ostatnim czasie pojawiają się pierwsze orzeczenia sądów pracy zawierające odmienne stanowisko. W chwili obecnej jedynym sposobem doprowadzenia do objęcia umową o pracę również dyżurów rezydenckich jest wytoczenie do sądu pracy powództwa o ustalenie, że zawarta umowa cywilnoprawna stanowi de facto umowę o pracę.

11. Kto powinien pokryć koszty dojazdu/delegacji/zakwaterowania w trakcie odbywania obowiązkowego kursu specjalizacyjnego który odbywa się poza miejscem zamieszkania lekarza rezydenta? Czy jest to obowiązek szpitala czy rezydenta?

O ile umowa o pracę lub odrębne porozumienie zawarte z pracodawcą nie zawiera w tym zakresie odrębnych uregulowań, w szczególności zobowiązania pracodawcy do pokrycia kosztów podróży w celu odbycia szkolenia, lekarz rezydent nie będzie mógł domagać się od pracodawcy ich zwrotu. Będzie mógł jedynie oczekiwać zwolnienia go z obowiązku świadczenia pracy na czas niezbędny do udziału w szkoleniu, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za ten czas.

Treść udzielonych odpowiedzi stanowi wyłącznie odzwierciedlenie poglądów ich Autorów i nie stanowi opinii prawnej. Autorzy zastrzegają prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na stronie w szczególności w przypadku zmiany prawa lub praktyki orzeczniczej sądów i organów administracji.

Lubiniecki Sołtyszewski
Kancelaria Radców Prawnych
Spółka partnerska

ul. Kaszubska 53/3
70-226 Szczecin

+48 91 48 46 800
+48 91 48 47 556
kancelaria@biuroradcow.pl
maria.rachwal@biuroradcow.pl

© 2017 Lubiniecki Sołtyszewski Kancelaria Radców Prawnych Spółka partnerska